Leirit

Lippukunnan kesäleirit

Vuosi

Paikka

Leirinjohtaja

1933 Lohja (?) Osmo Hämäläinen
1934 Ruujärvi (?) tuntematon
1935 Ruujärvi Osmo Hämäläinen
1937 Ruujärvi Pauli Kanerva
1938 Ruujärvi Pauli Kanerva
1939 Ruujärvi Olli Kanniainen
1946 Ruujärvi Olli Kanniainen
1947 Hahmajärvi Lassi Westerling
1949 Partiopoukama (HePP) Matti Salmenkylä
1950 Rasinkallio Lassi Westerling
1951 Ruujärvi Matti Salmenkylä
1952 Ruujärvi Matti Salmenkylä
1953 Ruujärvi Matti Salmenkylä
1954 Ruujärvi Matti Salmenkylä
1955 Sikalisko Matti Salmenkylä
1956 Sikalisko Matti Salmenkylä
1957 Sikalisko Matti Salmenkylä
1959 Sikalisko Matti Valtonen
1960 Hirsala Matti Salmenkylä
1961 Palolampi Eino Tunkelo
1963 Sikalisko Markku Lahtela
1964 Sikalisko Kari Salmenkylä
1966 Särkijärvi Arto Virkkunen
1967 Punelia Seppo Saario
1968 Sikalisko Arto Virkkunen
1969 Sikalisko Martti Pimiä
1971 Sikalisko * Kari Teppola & Leena Tuloisela
1972 Sikalisko * Jukka Myyryläinen & Leena Tuloisela
1973 Sikalisko * Petu Tapio
1974 Sikalisko * Erkki Tulppala & Leena Tuloisela
1976 Mäkilampi Heikki Rajala-Rahko & Kari Lallukka & Petri Ijäs
1977 Tammela Petu Tapio
1980 Räyskälä ** Petri Ijäs
1981 Bengtskär *** Perttu Ijäs
1982 Kivisaari Petu Tapio
1983 Haukkalampi
1984 Haukkalampi * Petri Ijäs
1987 Haukkalampi Petri Ijäs
1988 Pyrske ****
1989 Hirsala *
1991 Poukama ”Excalibur” * Paula Kontkanen
1992 Hirsala Tobias Quee
1993 Hirsala ”Cyberhytty” * Tobias Quee
1994 Kuutsalo ”Käpy” * Paula Kontkanen
1995 Poukama ”Arbadakarba” * Jussi Haapkylä
1997 Hirsala ”Inkkari” * Tuomas Haapkylä
1998 Kavalahti ”Rooma” * Tuomas Haapkylä
1999 Poukama ”Höyry” * Laura Koivisto
2000 Teijo ”Töölö” ** Tapani Tulkki
2001 Teijo ”Dubloni” * Martti Kyyrä
2002 Poukama ”Kiltti” * Tapio Levä
2003 Nurmela”Spai” * Tilli Pesola
2004 Hirsala ”Kastelli” ***** Antti Mielonen
2005 Loppi ”Strippi” * Tapio Levä
2006 Nuuksio ”Kalevala” * Kaarlo Saukonpää
2007 Poukama ”Ugala Bugala” * Tilli Pesola & Olli Mattila
2008 Poukama ”Huippu” Antti Mielonen & Ville Raitio
2009 Längvik ”Olympos” * Ralf Baumann & Aliisa Koivisto
2010 Sysmä ”Kalke” ****** Henni Varhimo (TöTä)
2011 Pajaniemi ”Avaruusseikkailu 2011” * Katri Nyyssönen & Ville Raitio
2012 Evo ”Saraste” **** Heikki Laine (Mastonvartijat)
2013 Nurmela ”Tanssii Sarvisusien kanssa” * Jenni Herold & Antti Väisänen
2014 Partiopoukama, Porvoo ”Arda” * Kaari Freese & Julius Hästesko
2015 Partiosaari, Helsinki ”Mikä-Mikä-Leiri” * Kaisa Mikkelä & Petja Heiskanen
2017 Nurmela, Tammela ”Exbulicar” * Otto Hyytiälä & Salla Heiskanen
2018 Evo ”Kliffa” **** Ville Miettinen & Joonas Hirn

*) Yhteisleiri Hesparton kanssa
**) Yhteisleiri Hesparton, Töölön Nuotioveikkojen ja Viestityttöjen kanssa
***) Ilvesveikkojen järjestämä leiri
****) Pääkaupunkiseudun Partiolaisten yhteisleiri
*****) Sudenpentuleiri yhdessä Hesparton ja Ilvesveikkojen kanssa
******) Sudenpentu- ja seikkailijaleiri yhdessä Hesparton, Ilvesveikkojen, Töölön Tähystäjien, Töölön Nuotioveikkojen ja Viestityttäjen kanssa

Lippukunnan talvileirit

Vuosi

Paikka

Leirinjohtaja

1967 Hirsala Markku Lahtela
1992 Hirsala
1996 Poukama ”Viikinki” * Paula Laukkanen
1997 Hirsala ”Bumzägälägä” * Jussi Haapkylä
1998 Kuhmalahti ”Puntari” * Tuomas Haapkylä
1999 Hirsala ”Granaatti” *
2001 Veikkola ”Inuiitti” * Martti Kyyrä
2002 Poukama ”Euro” * Martti Koivisto
2003 Sahalahti ”Saha” * Tapio Levä
2004 Hirsala ”Vallankumous” * Kaarlo Saukonpää
2005 Kavalahti ”Täälä-Dakar” * Johanna Airola
2006 Kuhmalahti ”Viikinki” * Olli Mattila
2007 Asikkala ”Autonomia” * Hilla Uimonen
2009 Asikkala ”Tilipitappi” * Ville Raitio
2011 Längvik ”Noitarumpu” * Miska Rissanen
2012 Längvik ”Taikatalvi” * Elina Norros
2015 Rismalahti ”Supersankarit” Kia Kurunmäki
2016 Långvik ”Kultakuume” Ville Raitio
2018 Porvoo ”TalVileiri” * Aurora Nupponen
2019 Kangasala ”MS Töspartto” * Otto Hyytiälä

* Yhdessä Hesparton kanssa
Talvileiritiedot eivät ole täydelliset.

Valtakunnalliset suurleirit yms.

Vuosi

Paikka

Leirinjohtaja

1936 Suurleiri (Kultaranta) Topi Kataja, Sami Sorakuru
1948 Suurleiri (Vierumäki) Matti Castren
1958 Suurleiri (Hanko) Eino Tunkelo
1962 FSF:n leiri (Pernaja) Arto Virkkunen
1963 Mustankorkean talvileiri (Jyväskylä) Arto Virkkunen
1965 Hakkis (Sauvo) Markku Lahtela
1970 Sompio (Sodankylä)
1979 Karelia (Koli)
1985 Miilu (Jämijärvi)
1990 Tervas (Kannonkoski)
1996 Loisto (Lappohja)
2004 Tarus (Padasjoki)
2010 Kilke (Evo)
2016 Roihu (Evo) Heikki Otsolampi

Ulkomaiset leirit

Jamboree 1967

Vuosi

Paikka

Joukkueenjohtaja

1949 Faxe, Tanska Lassi Westerling
1957 IX Jamboree, Englanti Eljas Tunkelo
1960 Falster, Tanska Eino Tunkelo
1963 XI Jamboree, Kreikka Hannu Karvonen
1967 XII Jamboree, USA Juhani Ahla
1975 XIV Jamboree, Norja Heikki Rajala-Rahko

Kesävaellukset 2000-luvulla

Vuosi

Nimi

Paikka

2005 Lapinvaellus Urho Kekkosen kansallispuisto
2006 Saunavaellus Seitsemisen ja Helvetinjärven kansallispuistot
2007 Suihkuvaellus Repoveden kansallispuisto
2009 Grande Vaellus Saksan ja Itävallan alpit
2010 Tasa-10 Melontavaellus Pieksämäen Naarajärveltä Mikkelin Otavaan Naarajoki-Kyyvesi-Puula-reittiä pitkin
2011 Pallas-vaellus Pallas-Yllästunturin kansallispuisto
2012 Putkivaellus Karhunkierros (Salla & Kuusamo)
2013 Käsivaellus Käsivarren erämaa
2014 Kärve-vaellus Viron RMK-matkatee